Skip to content

218 Poplar PlNeptune, NJ 07753

Built 1957

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
May 5, 1988

Property Information

Block1708
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.2

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,400
50%
Improvement Value:$255,300
50%
Total Assessment$511,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,289+29.5%
2024$6,399+16.0%
2023$5,515+4.4%
2022$5,280+16.2%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4862, Page 756

Property Built

Built

Year Built: 1957