Skip to content

308 West End AveNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Nov 29, 2005

Property Information

Block1802
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage1,483
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,800
53%
Improvement Value:$201,000
47%
Total Assessment$430,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,904-0.1%
2024$6,912+42.7%
2023$4,845-0.5%
2022$4,869+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$289,000

From:

To:

Sq Ft1,189DeedBook 8522, Page 8319Recorded12/8/2005

Property Sale

Sale
$232,000

From:

To:

Sq Ft1,189DeedBook 8325, Page 1914Recorded2/5/2004

Property Sale

Sale
$91,500
DeedBook 5195, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1960