Skip to content

310 Allenhurst AveNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block1803
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,012
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,800
64%
Improvement Value:$126,600
36%
Total Assessment$356,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,626+3.9%
2024$5,413+51.9%
2023$3,563-2.4%
2022$3,649+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960