Skip to content

303 Deal AveNeptune, NJ 07753

Built 1997

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Dec 5, 1996

Property Information

Block1803
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SALG
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,880
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,800
43%
Improvement Value:$300,700
57%
Total Assessment$530,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,618+0.9%
2024$8,542+36.9%
2023$6,242+0.8%
2022$6,195+3.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$139,900

From:

To:

DeedBook 5561, Page 780NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/31/1996