Skip to content

301 Monmouth AveNeptune, NJ 07753

Built 2005

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Dec 15, 2005

Property Information

Block1806
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,190
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,800
41%
Improvement Value:$325,500
59%
Total Assessment$555,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,597+7.4%
2024$8,934+32.3%
2023$6,751-0.5%
2022$6,788+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

DeedBook 8535, Page 5286NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/23/2006

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

DeedBook 8391, Page 3564Recorded8/5/2004