Skip to content

201 Maple AveNeptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 13, 2013

Property Information

Block1807
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.2

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage900
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,900
56%
Improvement Value:$206,900
44%
Total Assessment$467,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,979+17.7%
2024$5,927+9.1%
2023$5,435+4.3%
2022$5,210+16.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950