Skip to content

207 Maple AveNeptune, NJ 07753

Built 1955

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Oct 14, 2019

Property Information

Block1807
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.2

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,673
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,600
58%
Improvement Value:$189,700
42%
Total Assessment$452,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,249+6.8%
2024$6,789+10.9%
2023$6,119+4.4%
2022$5,863+16.6%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,673DeedBook 9377, Page 2907Recorded11/4/2019

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 8359, Page 3696

Property Built

Built

Year Built: 1955