Skip to content

205 Monmouth AveNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2009

Property Information

Block1808
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SFAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,644
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,800
57%
Improvement Value:$175,900
43%
Total Assessment$405,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,472+0.4%
2024$6,446+45.0%
2023$4,446-1.0%
2022$4,490+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,688DeedBook 8101, Page 7602Recorded4/23/2002

Property Built

Built

Year Built: 1960