Skip to content

201 Monmouth AveNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$87,000
Last Sale Date
Apr 25, 2000

Property Information

Block1808
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 6/3/1
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage1,134
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,800
63%
Improvement Value:$135,400
37%
Total Assessment$365,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,777-3.3%
2024$5,976+49.0%
2023$4,010-1.6%
2022$4,075+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$87,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 5947, Page 593Recorded6/24/2000

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 5298, Page 624

Property Built

Built

Year Built: 1960