Skip to content

105 Deal AveNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 20, 2008

Property Information

Block1816
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,132
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,800
64%
Improvement Value:$131,900
36%
Total Assessment$361,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,717-3.0%
2024$5,891+48.3%
2023$3,972-1.5%
2022$4,033+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960