Skip to content

100 Allenhurst AveNeptune, NJ 07753

Built 1972

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block1816
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-2-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,708
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,600
46%
Improvement Value:$278,600
54%
Total Assessment$519,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,013+7.8%
2024$7,433+42.1%
2023$5,230-0.2%
2022$5,238+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1972