Skip to content

100 Deal AveNeptune, NJ 07753

Built 1963

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 1, 2016

Property Information

Block1817
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage1,900
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,800
43%
Improvement Value:$304,500
57%
Total Assessment$534,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,908+1.9%
2024$7,762+36.6%
2023$5,684+2.6%
2022$5,539+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,900DeedBook 9203, Page 9856NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/22/2016

Property Sale

Sale
$83,900

From:

To:

Sq Ft1,414DeedBook 5691, Page 378Recorded2/23/1998

Property Built

Built

Year Built: 1963