Skip to content

500 Oxford WayNeptune, NJ 07753

Built 1955

Last Sale Price
$231,520
Last Sale Date
Apr 30, 2012

Property Information

Block1609
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.3

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,896
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,600
51%
Improvement Value:$236,900
49%
Total Assessment$482,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,815+6.1%
2024$7,367+19.8%
2023$6,149+2.9%
2022$5,973+2.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$231,520
DeedBook 8946, Page 4398

Property Built

Built

Year Built: 1955