Skip to content

107 Monmouth AveNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$96,000
Last Sale Date
Mar 23, 2001

Property Information

Block1819
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,132
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,300
63%
Improvement Value:$129,700
37%
Total Assessment$348,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,257+0.5%
2024$5,231+45.4%
2023$3,598-1.6%
2022$3,658+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$96,000

From:

To:

Sq Ft1,132DeedBook 8015, Page 3377Recorded4/9/2001

Property Built

Built

Year Built: 1960