Skip to content

135 Louisville AveNeptune, NJ 07753

Built 1989

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Mar 3, 2004

Property Information

Block1902
Lot1
QualifierC135
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.6

Building Details

Building Class35
Description2SFG ROW INT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,290
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,800
57%
Improvement Value:$179,100
43%
Total Assessment$418,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,414+0.6%
2024$6,377+10.8%
2023$5,758+8.6%
2022$5,303+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 8354, Page 5158

Property Built

Built

Year Built: 1989