Skip to content

208 Frankfort AveNeptune, NJ 07753

Built 2002

Last Sale Price
$157,795
Last Sale Date
May 10, 2002

Property Information

Block1902
Lot1
QualifierC208
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.6

Building Details

Building Class35
DescriptionAVON
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,286
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,800
59%
Improvement Value:$166,600
41%
Total Assessment$406,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,950+0.6%
2024$5,912+9.8%
2023$5,385+7.1%
2022$5,028+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$157,795
DeedBook 8122, Page 7264

Property Built

Built

Year Built: 2002