Skip to content

224 Frankfort AveNeptune, NJ 07753

Built 2002

Last Sale Price
$187,500
Last Sale Date
Mar 20, 2013

Property Information

Block1902
Lot1
QualifierC224
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.6

Building Details

Building Class35
DescriptionAVON
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,286
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,800
60%
Improvement Value:$162,200
40%
Total Assessment$402,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,123+0.6%
2024$6,084+9.3%
2023$5,568+6.9%
2022$5,210+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 9004, Page 6948

Property Built

Built

Year Built: 2002