Skip to content

214 Frankfort AveNeptune, NJ 07753

Built 2002

Last Sale Price
$276,000
Last Sale Date
Dec 30, 2019

Property Information

Block1902
Lot1
QualifierC214
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.6

Building Details

Building Class35
DescriptionDOVER
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,520
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,800
54%
Improvement Value:$204,300
46%
Total Assessment$444,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,848+6.8%
2024$6,415+9.5%
2023$5,857+6.6%
2022$5,496+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$276,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 9390, Page 3964Recorded1/9/2020

Property Sale

Sale
$314,000
DeedBook 8495, Page 5020

Property Built

Built

Year Built: 2002