Skip to content

249 Frankfort AveNeptune, NJ 07753

Built 2002

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jan 15, 2020

Property Information

Block1902
Lot1
QualifierC249
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.6

Building Details

Building Class35
DescriptionDOVER
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,520
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,800
56%
Improvement Value:$189,500
44%
Total Assessment$429,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,593+1.7%
2024$6,482+9.5%
2023$5,919+2.0%
2022$5,803+3.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 9392, Page 7516Recorded1/23/2020

Property Sale

Sale
$311,000
DeedBook 8690, Page 7405

Property Built

Built

Year Built: 2002