Skip to content

226 Frankfort AveNeptune, NJ 07753

Built 2002

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Aug 14, 2013

Property Information

Block1902
Lot1
QualifierC226
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.6

Building Details

Building Class35
DescriptionAVON
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,286
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,800
59%
Improvement Value:$167,700
41%
Total Assessment$407,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,218+0.9%
2024$6,162+9.3%
2023$5,635+6.8%
2022$5,278+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 9031, Page 9618

Property Built

Built

Year Built: 2002