Skip to content

236 Frankfort AveNeptune, NJ 07753

Built 2006

Last Sale Price
$279,000
Last Sale Date
Mar 20, 2020

Property Information

Block1902
Lot1
QualifierC236
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.6

Building Details

Building Class35
DescriptionAVON
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,286
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,800
54%
Improvement Value:$205,800
46%
Total Assessment$445,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,873+0.5%
2024$6,839+8.3%
2023$6,314+17.5%
2022$5,375+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$279,000

From:

To:

Sq Ft1,286DeedBook 9404, Page 715NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/27/2020

Property Sale

Sale
$222,500

From:

To:

Sq Ft1,286DeedBook 9109, Page 1213Recorded4/20/2015

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 8884, Page 5598

Property Built

Built

Year Built: 2006