Skip to content

319 Graham AveNeptune, NJ 07753

Built 2002

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Dec 21, 2022

Property Information

Block1902
Lot1
QualifierC319
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.6

Building Details

Building Class35
DescriptionAVON
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,286
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,800
56%
Improvement Value:$186,300
44%
Total Assessment$426,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,538+0.6%
2024$6,502+7.9%
2023$6,026+6.7%
2022$5,649+3.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,286DeedBook 9630, Page 7712NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/13/2023

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 8459, Page 5764

Property Built

Built

Year Built: 2002