Skip to content

254 Frankfort AveNeptune, NJ 07753

Built 2002

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Jul 30, 2002

Property Information

Block1902
Lot1
QualifierC254
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.6

Building Details

Building Class35
DescriptionDOVER
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,520
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,800
55%
Improvement Value:$199,400
45%
Total Assessment$439,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,764+0.5%
2024$6,729+9.8%
2023$6,128+6.5%
2022$5,752+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 8137, Page 6060

Property Built

Built

Year Built: 2002