Skip to content

316 Graham AveNeptune, NJ 07753

Built 2002

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Oct 31, 2013

Property Information

Block1902
Lot1
QualifierC316
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.6

Building Details

Building Class35
DescriptionDOVER
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,520
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,800
56%
Improvement Value:$190,300
44%
Total Assessment$430,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,607+4.8%
2024$6,303+9.4%
2023$5,760+6.7%
2022$5,399+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 9044, Page 5451

Property Built

Built

Year Built: 2002