Skip to content

255 Frankfort AveNeptune, NJ 07753

Built 2002

Last Sale Price
$239,900
Last Sale Date
Apr 21, 2017

Property Information

Block1902
Lot1
QualifierC255
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.6

Building Details

Building Class35
DescriptionAVON
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,286
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,800
58%
Improvement Value:$177,200
42%
Total Assessment$417,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,381+0.6%
2024$6,344+9.5%
2023$5,792+6.7%
2022$5,426+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$239,900

From:

To:

Sq Ft1,286DeedBook 9224, Page 4829Recorded4/26/2017

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 8939, Page 7287

Property Built

Built

Year Built: 2002