Skip to content

304 Graham AveNeptune, NJ 07753

Built 2002

Last Sale Price
$244,000
Last Sale Date
Mar 24, 2016

Property Information

Block1902
Lot1
QualifierC304
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.6

Building Details

Building Class35
DescriptionAVON
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,286
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,800
56%
Improvement Value:$191,200
44%
Total Assessment$431,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,622-0.0%
2024$6,624+8.6%
2023$6,102+6.6%
2022$5,725+3.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$244,000

From:

To:

Sq Ft1,286DeedBook 9158, Page 4457Recorded3/28/2016

Property Built

Built

Year Built: 2002