Skip to content

2828 W Bangs AveNeptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 17, 2021

Property Information

Block1905
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.4

Building Details

Building Class17
Description1SCBS
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage880
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,000
64%
Improvement Value:$134,700
36%
Total Assessment$372,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,959+15.3%
2024$5,169+9.3%
2023$4,731+26.4%
2022$3,743+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft880DeedBook 9531, Page 2060Recorded7/29/2021

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft880DeedBook 9511, Page 880Recorded5/14/2021

Property Sale

Sale
$26,780
DeedBook 5398, Page 585

Property Built

Built

Year Built: 1950