Skip to content

1710 Olden AveNeptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Mar 18, 2022

Property Information

Block807
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-C-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage832
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,400
64%
Improvement Value:$108,200
36%
Total Assessment$300,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,693+6.7%
2024$4,399+16.5%
2023$3,775-2.4%
2022$3,867+27.8%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft832DeedBook 9585, Page 5418NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/21/2022

Property Built

Built

Year Built: 1950