Skip to content

57 Lawrence AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1880

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 8, 2005

Property Information

Block202
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class45
Description2SF 8/3/2
Dwellings2
ZoningHDMR
Sq Footage2,726
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,200
50%
Improvement Value:$390,900
50%
Total Assessment$775,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,170+37.5%
2024$7,396-6.2%
2023$7,884+3.6%
2022$7,608+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,726DeedBook 8520, Page 927Recorded12/2/2005

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5081, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1880