Skip to content

140 Main AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1962

Last Sale Price
$427,500
Last Sale Date
Jun 8, 2016

Property Information

Block202
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-S-2AG-1U
Dwellings1
ZoningHDMR
Sq Footage1,088
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
45%
Improvement Value:$459,600
55%
Total Assessment$834,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,985+22.8%
2024$10,577+4.5%
2023$10,117+2.5%
2022$9,870+11.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$427,500

From:

To:

Sq Ft1,088DeedBook 9171, Page 6831Recorded6/21/2016

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 8261, Page 436

Property Sale

Sale
$76,000

From:

To:

Sq Ft704DeedBook 8218, Page 8278NU CodeGovernment (15)Recorded4/16/2003

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft704DeedBook 8031, Page 2447Recorded6/27/2001

Property Sale

Sale
$19,000

From:

To:

Sq Ft704DeedBook 5920, Page 680NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/27/2000

Property Built

Built

Year Built: 1962