Skip to content

96 Main AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2017

Property Information

Block206
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,283
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$493,300
59%
Improvement Value:$341,700
41%
Total Assessment$835,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,351+6.7%
2024$12,512+16.9%
2023$10,701+4.0%
2022$10,285+8.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft1,014DeedBook 9053, Page 7888NU CodeDoubtful title (14)Recorded1/28/2014

Property Built

Built

Year Built: 1890