Skip to content

115 Abbott AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1890

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 2, 2025

Property Information

Block219
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-1U
Dwellings1
ZoningHDMR
Sq Footage1,292
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$423,800
49%
Improvement Value:$435,600
51%
Total Assessment$859,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,852+7.3%
2024$13,835+19.8%
2023$11,550+2.8%
2022$11,232+10.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$482,500

From:

To:

Sq Ft1,276DeedBook 9160, Page 477Recorded4/7/2016

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 5483, Page 689

Property Built

Built

Year Built: 1890