Skip to content

20 Main Ave Unit AOcean Grove, NJ 07756

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 11, 2022

Property Information

Block210
Lot9
QualifierC01
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningHD1F
Sq Footage1,105
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,900
19%
Improvement Value:$725,100
81%
Total Assessment$895,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,460+11.4%
2024$12,977+13.7%
2023$11,413+6.3%
2022$10,738-1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft1,105DeedBook 9235, Page 9001Recorded7/14/2017

Property Built

Built

Year Built: 2007