Skip to content

19 Ocean AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1879

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 21, 2017

Property Information

Block211
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class19
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,169
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,926,800
57%
Improvement Value:$1,448,800
43%
Total Assessment$3,375,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,147+21.7%
2024$38,735-2.9%
2023$39,910+1.4%
2022$39,354+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1879