Skip to content

11 Heck AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1889

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Jul 8, 2004

Property Information

Block211
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description3S-AL-MULTI-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,998
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$944,300
79%
Improvement Value:$255,700
21%
Total Assessment$1,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,214+14.2%
2024$15,950-0.7%
2023$16,065+0.9%
2022$15,928+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000
DeedBook 8393, Page 4344

Property Built

Built

Year Built: 1889