Skip to content

7 Embury AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1904

Last Sale Price
$945,000
Last Sale Date
Nov 5, 2020

Property Information

Block212
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class18
Description3S-F-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,604
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$964,300
49%
Improvement Value:$1,021,100
51%
Total Assessment$1,985,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,712+24.1%
2024$21,522+2.7%
2023$20,965+5.3%
2022$19,910+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$945,000

From:

To:

Sq Ft2,604DeedBook 9470, Page 4628NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/6/2021

Property Built

Built

Year Built: 1904