Skip to content

9 Embury AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1904

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 2021

Property Information

Block212
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-1U
Dwellings1
ZoningHDTR
Sq Footage1,196
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$846,000
78%
Improvement Value:$244,600
22%
Total Assessment$1,090,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,674+12.8%
2024$13,901+0.9%
2023$13,781+1.0%
2022$13,644+0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5647, Page 389

Property Built

Built

Year Built: 1904