Skip to content

36 Heck AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1890

Last Sale Price
$403,000
Last Sale Date
Jul 15, 2016

Property Information

Block213
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class43
Description3S-AL-MULTI-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,132
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$712,900
43%
Improvement Value:$960,800
57%
Total Assessment$1,673,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,055+24.9%
2024$23,264+15.1%
2023$20,205+62.4%
2022$12,441+15.3%
Property History

Property Sale

Sale
$403,000

From:

To:

Sq Ft3,132DeedBook 9177, Page 8099NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/28/2016

Property Built

Built

Year Built: 1890