Skip to content

26 Heck AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1889

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Feb 14, 2000

Property Information

Block213
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,856
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$595,100
60%
Improvement Value:$401,100
40%
Total Assessment$996,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,244+13.3%
2024$16,106+12.8%
2023$14,277+1.2%
2022$14,111+14.2%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5911, Page 603

Property Built

Built

Year Built: 1889