Skip to content

55 Embury AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1910
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 3, 2011

Property Information

Block214
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description3S-F-C-7U
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage3,328
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$557,300
62%
Improvement Value:$341,300
38%
Total Assessment$898,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,296-7.9%
2024$14,437+7.1%
2023$13,486+3.4%
2022$13,046+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910