Skip to content

54 Heck AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 23, 2018

Property Information

Block214
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,777
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$529,200
58%
Improvement Value:$381,000
42%
Total Assessment$910,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,057+3.8%
2024$14,502+20.2%
2023$12,067+5.8%
2022$11,403+2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1880