Skip to content

75 Embury AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1946

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Dec 7, 2001

Property Information

Block215
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,338
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$518,100
64%
Improvement Value:$297,400
36%
Total Assessment$815,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,392-5.8%
2024$13,152+19.4%
2023$11,018+5.9%
2022$10,408-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 8067, Page 7527

Property Built

Built

Year Built: 1946