Skip to content

72 Franklin AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1929

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Mar 7, 2002

Property Information

Block280
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,335
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$459,100
53%
Improvement Value:$399,200
47%
Total Assessment$858,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,300+22.3%
2024$10,875+23.7%
2023$8,794+5.6%
2022$8,327+9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 8108, Page 2496

Property Built

Built

Year Built: 1929