Skip to content

103 Embury AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1904

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Nov 23, 2015

Property Information

Block218
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class19
Description2S-AL-OLD-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,448
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$326,300
44%
Improvement Value:$409,000
56%
Total Assessment$735,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,676+4.7%
2024$14,965+14.5%
2023$13,066+4.4%
2022$12,520+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft1,448DeedBook 9148, Page 568Recorded1/11/2016

Property Sale

Sale
$49,750
DeedBook 5918, Page 808

Property Built

Built

Year Built: 1904