Skip to content

104 Heck AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1904

Owner
---
Last Sale Price
$1,225,000
Last Sale Date
Aug 11, 2025

Property Information

Block218
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class45
Description2S-F-AL-2U
Dwellings2
ZoningHDIF
Sq Footage2,024
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$436,900
75%
Improvement Value:$144,900
25%
Total Assessment$581,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,714-12.1%
2024$7,635+8.5%
2023$7,037+3.8%
2022$6,776-16.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,225,000
Sq Ft2,024DeedBook 9752, Page 4658Recorded8/21/2025

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft2,024DeedBook 9717, Page 4647Recorded12/16/2024

Property Built

Built

Year Built: 1904