Skip to content

75 Whitefield Ave Unit404Ocean Grove, NJ 07756

Built 1987

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jun 28, 2016

Property Information

Block219
Lot12
QualifierC104
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5.01

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningHD1F
Sq Footage795
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,000
63%
Improvement Value:$142,100
37%
Total Assessment$384,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,037+7.6%
2024$5,613+7.0%
2023$5,244+5.3%
2022$4,981+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft795DeedBook 9176, Page 5624Recorded7/21/2016

Property Sale

Sale
$74,500
DeedBook 8039, Page 346

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 4882, Page 402

Property Built

Built

Year Built: 1987