Skip to content

76 Whitefield Ave Unit323Ocean Grove, NJ 07756

Built 1986

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jul 31, 2006

Property Information

Block220
Lot9
QualifierC323
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningHDMR
Sq Footage795
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,000
63%
Improvement Value:$142,100
37%
Total Assessment$384,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,037+7.6%
2024$5,613+12.6%
2023$4,985+2.0%
2022$4,885-1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 8586, Page 1546

Property Built

Built

Year Built: 1986