Skip to content

71 Delaware AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1879

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Mar 16, 2010

Property Information

Block219
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class45
Description1.5S-F-MULTI-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,131
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$423,800
54%
Improvement Value:$368,300
46%
Total Assessment$792,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,932-0.1%
2024$11,941+19.3%
2023$10,005+2.5%
2022$9,764+12.1%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 8881, Page 5234

Property Built

Built

Year Built: 1879