Skip to content

65 Delaware AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1879

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 20, 2019

Property Information

Block219
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description2S-F-OLD-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,538
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$423,800
54%
Improvement Value:$360,900
46%
Total Assessment$784,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,705+1.7%
2024$12,491+16.5%
2023$10,717-0.1%
2022$10,725+11.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 9018, Page 828

Property Built

Built

Year Built: 1879