Skip to content

119 Heck AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 2011

Property Information

Block204
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description2SCBS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,571
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$423,800
47%
Improvement Value:$478,100
53%
Total Assessment$901,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,979+24.0%
2024$13,692+21.2%
2023$11,299+2.8%
2022$10,994+11.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1880